Як вибрати електричний котел?

Як вибрати електричний котел?

1. Електричні котли: призначення, плюси і мінуси

2. Основні види обладнання

2.1. ТЕНові котли

2.2. Індукційні моделі

2.3. Електродні пристрої

3. Один або два контури?

4. Розрахунок потужності електричного котла

5. Напруга та номінальний струм підключення

6. Корисні опції

7. Моделі популярних виробників

Створення автономної системи опалення завжди ставить людину перед вибором – яке джерело енергії обирати?  Газове опалення чи тверде паливо?  Багато наших клієнтів не розглядають електричні котли в якості джерела тепла і гарячої води т.к. впевнені, що це дуже дорого.

Але скільки на самому справі потрібно платити за електрику з електрокотлом?  Чи можна цей варіант назвати бюджетним?  Сьогодні електричні котли для отопления і гарячого водопостачання залишаються самим популярним варіантом після газу.

Це зручно, просто в монтажі та експлуатації і не так дорого, як може показатися. Головне правильно підібрати модель та спроектувати всю систему опалення. Давайте почнемо з переваг, які вам дає електрокотел.

 Переваги електричного котла:

  • Простий монтаж. Достатньо підключити техніку до мережі через окремий медний кабель із січенням від 1 мм. Насос з передохоронним клапаном і гідравлічна група часто поставляються в комплекті з обладнанням. Якщо зрівнювати з паливними аналогами, монтажу димоходу та особливих умов для виведення продуктів горіння не потрібно. Електричний котел може бути встановлений навіть у житловій зоні.
  • Зовсім небагато місця. Електричні котли - самі компактні серед отопительных приборов. Більшість моделей мають настінне виконання, для них легко знайти вільний простір навіть у невеликому приміщенні. Не потрібно місця для зберігання дров або запасу солярки, як у твердо- і рідкотопливних аналогів.
  • Безпека експлуатації. Пламенів немає, тому знижується ризик виникнення пожежі. Сучасні коти мають дуже якісну збірку електрокомпонентів і різні системи захисту, що також впливає на безпеку використання.
  • Мінімальний контроль зі сторони користувача. Встановивши необхідні параметри роботи електричного котла, можна на довгий час залишити його працювати самостійно. Ему не потрібно поповнення запасів палива або контроль наявності пламени. Цей надійний джерело тепла здатний автономно працювати навіть при тривалому відсутності людини.

Недоліки електрокотлів:

  • Увеличується витрата електроенергії. Пожалуй, це самий важкий недолік електричних котлів. При нынешних тарифах індивідуальне опалення коттеджа площею вище 120 кв. м може обійтися більше ніж в 500 рублів за сутки.
  • Не будь-яка електросеть здатна видавати потрібну потужність. Побутова проводка не розрахована на роботу потужного обладнання, а електросеть в сільській місцевості і в дачних кооперативах тим більше залишає хотіти кращого.
  • Неполадки в роботі електросеті можуть залишити будинок без тепла. Реальність така, що обрив лінії електропередач залишає без світла цілі деревні та невеликі поселення. Для усунення аварії може знадобитися достатньо часу, особливо взимку. К тому же в наші дні нерідкі випадки кражів проводів і вандалізму – особливо у віддалених від більших міст населених пунктах.

З одного боку, може показатися, що використовувати електричний котел економічно невигідно. Але вкладення в нього на початковому етапі буде набагато менше, ніж вкладення в паливні аналоги. Справа не тільки у відсутності затрат на місце установки, але і у вартості самого котла. На ринку є цілком доступні за ціною моделі.

Знизити споживання електроенергії можна, якщо в моделі передбачена регулювання потужності. Що стосується електросеті з нестабільними характеристиками і частими аварійними ситуаціями, то цю проблему теж можна запобігти: по-перше, виконати підключення котла через стабілізатор напруги, по-друге, купити генератор з блоком автоматики, який при перебоях буде переключати котел на резервний джерело живлення.

І що зрештою? Опалення за рахунок електричної енергії виправдано, коли немає можливості використовувати газ або тверде паливо. Також електрокотел відмінно підходить для обогрівання невеликих по площі приміщень. Крім того, це чути чи не єдиний варіант для будинків, які надовго залишаються без перегляду господарів, і при цьому потрібно підтримувати тепло в автономному режимі. Якщо все це про вашу ситуацію і ви хочете купити електричний котел, важливо правильно зробити вибір. Ми розкажемо всім, що потрібно знати при покупці.

2. Основні види обладнання

2.1. ТЕНові котли

Електричний котел представляє собою ємкість (теплообмінник), в якій розміщені кілька трубчатих електронагрівачів (ТЕНов). Потужність кожного з них становить 1,5 кВт – в сумі в залежності від їх кількості видається робоча потужність котла. Вода через вхідний патрубок проходить в ємкість, підкачуючи циркуляційним насосом, нагрівається ТЕНами і гарячої йде через вихідний патрубок в систему отопления.

До переваг таких котлів відносяться досить простий та перевірений роками пристрій, тому вони відрізняються надійністю і прийнятною ціною. Однак є деякі нюанси по використанню. ТЕНи дуже чутливі до накипу, тому не рекомендується застосовувати обладнання в проточних водопровідних системах. Якщо ж система замкнута і по кругу циркулює один і той же теплоносій, то проблем з поломкою через накип не буде. Також важливо слідкувати за тиском і температурою води, щоб виключити її витік і поломку котла через перегрів.

 

2.2. Індукційні моделі

Принцип роботи таких котів заснований на явленні, яке було відкрито Максом Фарадеем ще в XIX столітті. Що таке індукція, відомо кожному з курсу фізики. Але ми пам’ятаємо: безперервне зворотно-поступове рух частки – ток в сердечнике виникає при умові, що сердечник є замкнутим контуром, а в катушці проходить змінний ток. Це і береться за основу в схемі індукційного котла. В центрі розташована труба з діелектрика з сердечником всередині. По трубе проходить вода. Снаружи розташовані обмотки катушки, ток яких нагріває сердечник. Він же в свою чергу передає тепло рідини.

Серед переваг обладнання можна виділити компактність – при невеликих розмірах воно здатне видати значну потужність. З точки зору користувача аргументом в користуванні індукційної моделі буде висока ступінь надійності. У такому агрегаті практично нечему ломаться, а маркетологи зрівнюють цю властивість з «вічним двигуном». Однак це вчення, що технологія виготовлення тут набагато складніше, ніж у ТЕНових агрегатах. Насос, гідравлічна група і блок управління, як правило, винесені за межі корпусу. Все це приймає ціну на індукційні котли.

2.3. Електродні пристрої

Для нагріву води в таких котлах створюється електричний опір: за рахунок використання катода (мінус) і анода (плюс) через воду пропускається змінний ток. Котли такого типу дуже безпечні і надійні – їм не страшний перегрів при утечці води, так як саме теплоносій і є причиною нагріву (виступає зв'язуючим звеном між катодом і анодом). Однак на використання електродних котлів діє обмеження: в якості теплоносія може виступати тільки вода, при чому пиття і відповідає за своїм рівнем якості вимогам ГОСТ. Жидкость поступово роз'єднує електроди із-за присутності в її солі, тому технічне обслуговування агрегату передбачає їх заміну через визначений виробником проміжок часу.

3. Один чи два контури?

Відповіддю на це питання буде рішення – чи повинен електричний котел забезпечити помімо обогріву гаряче водопостачання.  Якщо да, то однозначно – двухконтурная модель. Працювати вона буде в режимі поточного нагріву, тому при виборі слід врахувати її продуктивність.  Наприклад, потреби 1 – 2 чоловік задовольняє котел з продуктивністю до 8 л/хв. Якщо в будинку проживає сім'я з 3-х чоловік, потрібен агрегат, здатний видавати більше 10 л/хв. Для забезпечення нормальної подачі гарячої води в дві точки одночасно, наприклад, в кухонну мийку і душ, продуктивність повинна бути не менше ніж 15 л/хв. Одноконтурний електричний котел виконує лише палювальну функцію - нагріває воду, яка по контуру опалення іде в батарею. Однак зустрічаються моделі, здатні працювати разом з бойлером, в якому зберігається запас гарячої води.

4. Розрахунок потужності електричного котла

Отже, ви визначилися з типом обладнання. Настав час вибрати модель підходящої потужності. Одна справа – обігріти невеликий дачний будинок, інше – забезпечити теплопостачання крупного підприємства. Щоб зробити правильний вибір, необхідні розрахунки. Е два шляхи – простий та складаний. Розповімо про кожен, взявши наприклад приватний будинок площею до 50 кв. м, з висотою стелі 3 м, п'ятьма вікнами і одними дверима.

Простий алгоритм: Потужність котла підбирається усереднено під площу приміщення за наступною залежністю: на 10 кв. м доводиться 1 квт потужності. Виходить, що для будинку загальною площею 50 кв. м потрібний агрегат на 5 кВт.

Детальний розрахунок:

  • Цей спосіб дозволяє найбільш точно визначити необхідну потужність і та врахувати всі нюанси
  • На 1 куб. м надходить 40 Вт
  • Врахуємо вікна – для кожного з них додаємо по 100 кВт
  • Не забудемо про двері – 200 кВт
  • Додаємо коефіцієнт для регіону експлуатації обладнання – 0,7 – 0,9 (теплі райони), 1,2 – 1,3 (північні райони)
  • Будинок приватний?  Тоді збільшуємо теплову потужність в 1,5 рази.

Давайте виконаємо зразковий розрахунок потужності для нашого будинку.

(40 Вт х 50 кв. м х 3 м + 500 Вт (вікна) + 200 Вт (двері)) х 1,2 (регіон) х 1,5 (приватний будинок) = 12 060 Вт або 12,06 кВт.

Як бачите, по більш точному розрахунку потужність котла для будинку потрібна більша. Справа в тому, що спрощений алгоритм використовується, коли створені ідеальні умови: гарна теплоізоляція, менша кількість вікон, розташування будинку в теплому регіоні. Тому підходити до проектування системи опалення своїми силами слід особливо серйозно, враховуючи всі нюанси.

5. Напруга та номінальний струм підключення

Існують електричні котли для підключення до однофазної або трьохфазної мережі. Ток в 220 В використовується для моделей потужністю до 12 кВт, для більш потужного обладнання потрібно підключення до мережі з напругою в 380 В. Номінальний ток підключення також залежить від потужності, яка повинна бути вказана в паспорті. Наприклад, для електрокотла потужністю в 16 кВт потрібен ток в 27 А, сечення кабелю підключення – не менше 6 кв. мм. Обов'язково познакоміться з параметрами току для вибраної вами моделі, щоб не виникло проблем з підключенням до електросеті.

Потужність котла, кВт

Перетин кабелю для котлів - 1 фаза, 220 В

Перетин кабелю для котлів - 3 фазы, 380 В

до 4 кВт

4,0 мм2

 

до 6 кВт

6,0 мм2

 

до 10 кВт

10,0 мм2

 

до 12 кВт

16,0 мм2

2,5 мм2

до 16 кВт

 

4,0 мм2

до 22 кВт

 

6,0 мм2

до 27 кВт

 

10 мм2

до 30 кВт

 

16 мм2

до 45 кВт

 

25 мм2

до 60 кВт*

 

35 мм2

 

Струм автомата захисту

Потужність котла, кВт

Струм для котлів - 1 фаза, 220 В

Струм для котлів - 3 фазы, 380 В

4 кВт

25А

10 А

6 кВт

32А

16 А

8 кВт

40А

16 А

10 кВт

50А

20 А

12 кВт

63А

25 А

14 кВт

 

25 А

16 кВт

 

32 А

18 кВт

 

32 А

22 кВт

 

40 А

27 кВт

 

50 А

30 кВт

 

63 А

45 кВт

 

80 А

52 кВт

 

100 А

60 кВт

 

125 А

 

6. Корисні опції

Коли покупці шукають електричний котел, вони вибирають відповідний не тільки по потужності та електричним параметрам. Враховується зручність управління, можливість економії електроенергії, наявність корисних функцій та захисних систем.

 Розповімо про те, що є найбільш пріоритетним.

  • Регулювання потужності котла дозволяє задіяти повну або часткову потужність для обігріву. Вибір може здійснюватися в декількох ступенях в залежності від потреб в теплі. Знизивши показник, можна значно заощадити електроенергію, що дуже актуально, наприклад, в міжсезоння. У моделі з електронним термостатом регулювання здійснюється автоматично в залежності від температури повітря, яка відстежується термодатчиком.
  • Зручність установки температури впливає на комфортний нагрів. Наприклад, у моделі з електронним термостатом можна задати параметри з точністю до 1 °С. Система визначає температуру повітря і періодично вмикає та вимикає нагрів для раціонального використання електроенергії. Таким чином, здійснюється управління котлом за температурою повітря в приміщенні. Деякі моделі здатні працювати з погодозалежною автоматикою, підлаштовуючись під умови зовнішньої середовища.
  • Захист від замерзання необхідного обладнання, яке встановлюється в приміщеннях, де не завжди можлива присутність користувача. Для цього передбачений режим «Антизамерзання». Температура підтримується в межах від +5 до +15 °С, що не дає теплоносію в трубах замерзнути, а стінам будинку промерзнути.
  • Можливість підключення системи теплого полу є у котлів, здатних працювати в низькотемпературному режимі при наявних клемах для підключення окремого термостату.
  • Каскадне підключення дозволяє встановити на одному об'єкті кілька одиниць обладнання та керувати їх роботою з однієї панелі. Таким чином, збільшується загальна потужність, що видається, а підключення кожного котла до мережі здійснюється через окремий кабель.
  • Захисні системи дозволяють уникнути поломок обладнання при загрозі перегріву, заклинанні насоса, скачках напруги. Всі ці доповнення закладені в мікропроцесорі, контролюючому роботу котла.

При покупці котла вибирайте тільки ті функції, які вам дійсно потрібні. Нет сенсу переплачувати за доповнення, які при експлуатації не будуть задіяні. А щоб вам було легше орієнтуватися в асортименті, познайомтеся з моделями, які пропонують виробники кліматичного обладнання.