Що таке бойлер? Різновиди, відмінності та вибір.
По суті, бойлер – це пристрій призначений для нагрівання води в системі ГВП. Це може бути як накопичувальна ємність з електричним ТЕНом або змійовиком (занурений в резервуар теплообмінник, в якому циркулює нагрівальна речовина), так і пристрій, що нагріває воду в процесі надходження на кран.
Існує кілька різновидів бойлерів:
Електричні накопичувальні;
Накопичувальні вузькі, тонкі та плоскі бойлери;
Кухонні;
Непрямого нагріву та комбіновані;
Проточні;
Газові стовпчики.
Види бойлерів.
Поширеність і популярність видів бойлерів залежить від джерел ресурсів, які вони використовують для роботи. Оскільки раніше в Україні був досить дешевий газ, переважало газове водонагрівальне обладнання (колонки). Зараз ж, Разом з подорожчанням газу, найбільш привабливим вибором, практично для всіх господарств, стають електричні бойлери.
Ще одним фактором, який, нині, впливає рішення багатьох людей про придбання бойлерів - можливість мати деякий запас води у разі тимчасового відключення водопостачання.
Конструктивні особливості накопичувальних водонагрівачів практично однакові, незалежно від джерела отримання тепла. Так, основою будь-якого бойлера служать: утеплений бак, магнієвий анод і нагрівальний елемент - змійовик, якщо це бойлер непрямого нагріву, або ТЕН, якщо це електричний бойлер.
Особливості, на які потрібно звертати увагу при виборі бойлера:
Тип ТЕНа - сухий або мокрий. Практично типом тену визначається час його роботи досі заміни. Мокрий ТЕН може прослужити 3-5 років, залежно від жорсткості води, а сухий ТЕН, можливо не доведеться міняти зовсім.
Товщина металу бака - теж важлива деталь при інших рівних. Якщо не можете визначитися, як вибрати бойлер, беріть той, у якого товщі бак – 100% довше прослужить.
Внутрішнє покриття бака – в більшості випадків емальоване, для запобігання іржавінню металу, зараз почали випускатися бойлери з різними модифікаціями емалі типу «склокерамічна емаль з високим вмістом титану». Але, за великим рахунком, будь-яке емальоване покриття дуже довговічне і надійне.
За типом управління – існують бойлери з механічним та електронним управлінням. Механічне, як правило, менш зручно, але більш надійно.
Товщина утеплювача - зовсім незначна деталь, але, якщо є можливість визначити, беріть модель, де утеплювач товщі.
Різновиди бойлерів за формою та розташуванням.
Вузькі та плоскі бойлери використовують переважно там, де бак стандартного розміру встановити не вийде. По суті це той же накопичувальний електробойлер, але зі зміненим під конкретні умови баком.
Так, наприклад, плоскі бойлери насправді мають не плоский бак, а два стандартних, циліндричних бака маленького діаметру. Зроблено це тому, що плоска форма не триматиме такого ж високого тиску, як циліндр. Відповідно два баки, хоч і меншого діаметру, коштуватимуть дорожче, ніж один. Тому ціна плоского бойлера завжди буде більшою за стандартну.
А ось вузький водонагрівач від звичайного циліндричного відрізняється тільки діаметром корпусу і висотою. У більшості випадків діаметр буде до 38 см, а найвужчі бойлери мають корпус і до 30 см.
До речі, практично у всіх виробників вузькі бойлери маркуються як “slim”.
Горизонтальні бойлери можуть кріпитися "на бік", що ускладнює конструкцію для виробника (гаряча вода все одно піднімається вгору, за законами фізики), але в деяких випадках буває незамінним рішенням для споживача. Ідеально підходять для приміщень, де є невеликий зазор між стелею і шафкою.
Універсальні бойлери можна кріпити як завгодно - і вертикально і горизонтально.
Накопичувальні електричні бойлери.
В основі конструкції електричного накопичувального водонагрівача лежать тепловий електричний нагрівач (ТЕН), терморегулятор і магнієвий анод. Магнієвий анод внутрішню поверхню бойлера від корозії, яка відбувається внаслідок окислення заліза повітрям, що виділилося з води. Справа в тому, що магній теж взаємодіє з повітрям, але відрізняється значно більшою хімічною активністю. І оскільки основна частина повітря йде на руйнування магнієвого анода, залізний бак залишається у відносній безпеці. Магнієвий анод є дуже важливою частиною бойлера, оскільки якщо він зруйнується повністю і не буде встановлений новий, бак може досить швидко зруйнуватися від корозії. Тому економити на заміні магнієвого анода украй не рекомендується. Зношування анода визначається товщиною і довжиною самого магнієвого стрижня та умовами експлуатації бойлера. Зазвичай рекомендується першу зміну або інспекцію анода зробити через рік-півтора після початку активної експлуатації.
Бак бойлера виготовляється зазвичай із сталі різної товщини, але є й моделі виготовлені з нержавіючої сталі. Усередині бак емальований різною емаллю або композитними сумішами, у різних виробників, по-різному. Між баком та декоративною обшивкою розташований утеплювач. Від якості теплоізолятора залежить тепловтрата. Тепловтрати сучасного бойлера становлять лише кілька градусів на добу.
Об'єми бойлерів різні від 15 до 1500 літрів!
Як правило, електричні накопичувальні бойлери впускаються в настінному варіанті (кріпляться на кронштейни або спеціальні монтажні планки), але зустрічаються і підлогові моделі (від 150 і більше літрів).
Бойлери на кухню: під мийку / над мийкою
Ще один різновид електричних бойлерів. Можуть бути як із накопичувальним баком, так і проточного типу.
Про проточні поговоримо трохи нижче, а накопичувальний кухонний водонагрівач має об'єм від 7 до 15 літрів і спрощену конструкцію, за рахунок чого також має відносно низьку вартість.
Є моделі призначені для встановлення строго під мийку або строго над миттям, а є й універсальні – можна розмістити там, де зручніше.
Бойлери непрямого нагріву
Непрямі водонагрівачі використовують теплову енергію опалювального контуру, тому практично не вимагають додаткових витрат. В резервуар з водою встановлюється змійовик із стійкого до корозії матеріалу, через який пропускається гарячий теплоносій із основного (опалювального) контуру. Він і нагріває воду у бойлері. Таким чином, нагрівання води відбувається як би побіжно, в процесі опалення будинку, тому і називається він бойлером непрямого нагріву.
Такий метод нагрівання води не дарма визнаний як найекономніший - адже, по суті, Ви просто топите будинок (будь це газ, тверде паливо або електрика), а бойлер нагріває воду як "побічний ефект" опалення.
Ще один плюс: в опалювальний сезон такий пристрій підтримує температуру в баку постійно.
Виробляються як у настінному, так і в підлоговому виді.
До речі, існують конструкції бойлерів непрямого нагрівання з двома і навіть трьома змійовиками для роботи від двох і більше опалювальних апаратів (наприклад, від твердопаливного котла та сонячної батареї).
Комбіновані бойлери
Цей той самий опосередкований бойлер, лише з встановленим електричним теном. Тобто можуть переходити від одного джерела тепла до другого або використовувати відразу обидва.
Наприклад, у опалювальний сезон вода гріється від змійовика, за рахунок котла, а влітку від електрики. А за гострої потреби ТЕН можна включати і в парі з котлом, щоб прискорити нагрівання води.
Також бувають різні моделі: з одним або двома теплообмінниками, з одним потужним ТЕНом чи кількома, але менш потужними (по 1 кВт).
Кожен виробник намагається виділиться на тлі інших і пропонує свої особливості, яких немає в інших. Тому, перед остаточним вибором, краще ознайомиться докладніше з асортиментів комбінованих водонагрівачів.
Проточні водонагрівачі
Конструкція електричного проточного водонагрівача складається з невеликої коробки, всередині якої розташований електротен і механізми захисту.
Даний апарат залежно від виду (напірний, безнапірний) врізається безпосередньо у водопровідний стояк, або в місці, де необхідна гаряча вода (мийка, душ).
Кількість гарячої води – необмежено, на відміну накопичувальних бойлерів, обмежених обсягом бака. Температура води, що нагрівається, варіюється від потужності водонагрівача і напору води – чим більше напір, тим менша температура. Однак проточні водонагрівачі споживають дуже багато електроенергії, тому потрібно перевірити проводку в будинку, щоб не було короткого замикання. Більш докладно – у відео огляді.
Переваги сучасних проточних водонагрівачів:
1. Розділені ТЕНи – у сучасних бойлерах встановлюють не один потужний ТЕН, а кілька по 1 кВт. Це знижує навантаження на проводку і дозволяє продовжити роботу навіть у разі виходу з ладу одного з нагрівальних елементів.
2. Безпека - всі сучасні водонагрівачі оснащені захистом від короткого замикання, від запуску без води, від замерзання і т.д.
3. Універсальність установки – настінні моделі можна прикріпити вертикально чи горизонтально в будь-яку нішу, якщо підходить розмір. А розмір підібрати теж можна практично будь-який - сьогодні випускаються вузькі, плоскі, квадратні моделі водонагрівачів від 30 до 150 літрів.
4. Швидкий нагрівання - будь то накопичувальний або проточний бойлер швидкість нагрівання води дійсно викликає приємне здивування.
5. Дизайн – легко вписати в будь-який інтер'єр і підкреслити певний стиль;
6. Мінімальні втрати тепла - пінополіуретановий утеплювач не дає воді остигати більше, ніж на 1-2 градуси.
7. Мінімальне обслуговування – при великій жорсткості води потрібна заміна магнієвого анода (не вимагає спеціальних навичок) ± раз на 3 роки. Якщо ж вода середньої жорсткості або нижче, то й рідше.
До недоліків можна віднести періодичне (рекомендується раз на 3 роки) платне обслуговування від офіційного сервісу торгової марки, для очищення бака. Деякі виробники роблять це правило офіційною умовою продовження гарантії (тобто 3 роки гарантії + продовження гарантії аж до 10 років, за умови сервісного обслуговування водонагрівача).
Вибір водонагрівача для дому
Загалом всі види бойлерів хороші у вирішенні своїх завдань і назвати пряме краще рішення неможливо, не знаючи конкретної ситуації клієнта. Ми б рекомендували максимально кращий варіант за співвідношенням ціна/якість – накопичувальний бойлер із сухими роздільними ТЕНами. Але якщо в будинку є твердопаливний котел, гріх не скористатися цим і не поставити комбінований водонагрівач. Об'єм, форму водонагрівача потрібно підбирати індивідуально, залежно від місця розміщення, габаритів приміщення та побажань клієнта.
Телефонуйте нашим менеджерам. Вони підкажуть найкращі варіанти з урахуванням Вашого бюджету.