Прості та корисні правила користування газовими балонами.

Дедалі більше українців змушені користуватися газовими балонами, але деякі стикаються з певними труднощами, бо раніше не мали такого досвіду. Тож пропонуємо розібратися в основних правилах експлуатації та безпечного використання газових балонів у своїх домівках.

Композитний газовий балон кращий за металевий

Зараз не важко знайти як металевий, так і композитний балон. Але який вибрати?

Так, метал – це надійний матеріал, який витримує падіння з невеликої висоти, удари тощо. Його можна експлуатувати десятиріччями за умови технічного обслуговування раз на три-чотири роки. Але, якщо раніше єдиним матеріалом для виготовлення балонів була звичайна сталь, то завдяки сучасним полімерно-композитним матеріалам зі скловолоконної нитки, вкритої епоксидною смолою, є безпечніший варіант – композитні балони.

Наприклад, композитні балони Hexagon Ragasco (виготовляють у Норвегії) поєднують у собі:

  • висока безпека як побутового, так і промислового застосування;
  • якість, досвід та сучасні технології, що дають змогу повністю усунути ризик вибуху навіть у разі виникнення пожежі;
  • легкість та зручність у транспортуванні на логістичних підприємствах, так і для кінцевого користувача (завдяки формі, розмірам, вазі);
  • дизайн;
  • невелика вага балонів, що особливо важливо зараз, коли доводиться частіше користуватися сходами.

Основні переваги композитних газових балонів від Hexagon Ragasco

Підвищена безпека. У газовій галузі безпека має головне значення. Понад 10 мільйонів балонів Hexagon Ragasco використовуються домогосподарствами та підприємствами в усьому світі. А за останні 15 років вони успішно пройшли безліч суворих випробувань у різних кліматичних середовищах: за -40 °С на просторах Арктики та за спеки +65 °С у тропічних, прибережних та пустельних регіонах. Ба більше, балони Hexagon Ragasco витримують тиск на розрив, який удвічі вищий, ніж у їх сталевих аналогів. Балони є абсолютно вибухобезпечними: ризик вибуху повністю усунений навіть у разі виникнення пожежі.

Легкість. Невелика вага балонів Hexagon Ragasco – одна з найважливіших переваг: легка та зручна експлуатація як на логістичних підприємствах, так і кінцевим користувачем. Балони важать удвічі менше, ніж сталеві аналоги: їх легше піднімати та переміщати, а це мінімізує ризик отримання травм під час транспортування та забезпечує вищий рівень задоволеності кінцевого споживача.

Жодної іржі. Вартість обслуговування сталевих балонів та їхній вплив на довкілля часто недооцінюють. Крім того, навіть після ремонту є ризик повернення балонів через корозію.

Прозорість: видимість рівня газу в балоні. Користувачі можуть легко контролювати рівень газу та точно визначати час, коли необхідне дозаправлення. Тож за використання цих балонів навряд чи виникне неприємна ситуація, коли газ закінчиться в найнесприятливіший момент. Напівпрозорий корпус Hexagon Ragasco зумовлює непотрібність встановлення додаткових вимірювальних приладів, адже простого візуального огляду достатньо для перевірки рівня газу.

Довговічність. Розрахунковий термін експлуатації: 20 років із дати виготовлення. За правильної експлуатації, зберігання та періодичного огляду (не рідше одного разу на 10 років) композитні балони можуть служити набагато довше.

Як правильно заправити та вирахувати залишок газу в газовому балоні?

На перший погляд видається, що правильно заправити балон нескладно, адже його об’єм відомий. Але як дізнатися скільки залишилося та скільки треба заправити? Секрет криється в розрахунку залишку газу, який є в кожному з балонів, який використовують постійно.

Перше заправлення

Якщо балон новий, то перед першим заправленням випустіть із нього повітря. Із заводу балон постачається під тиском, що свідчить про його герметичність і цілісність.

Для його правильного заправлення й подальшої нормальної роботи будь-яких пристроїв, що працюють на зрідженій пропан-бутановій суміші, необхідно наповнювати балон газом не більше ніж на 80 % від його повного об’єму! Важливо, щоб в ємності залишалося місце для «повітряної подушки» – вільної зони, яка потрібна для перетворення скрапленого пропан-бутану в газ, аби під час збільшення температури всередині балона, а отже й об’єму рідкої фази, не відбулося перевищення допустимого тиску.

Дані про об’єм вказані в інструкції з експлуатації та паспорті виробу.

Повторне заправлення

Добре, коли це перше заправлення, а далі? Труднощі може спричинити  залишок невеликої кількості газу. Головне для споживача й оператора, який буде заправляти балон, пам’ятати, що ця залишкова кількість буде різнитися залежно від обсягу балонів і виду палива. Тому кожного разу під час повторного заправлення кількість залишку газу в балоні потрібно перевірити на вагах – отримаємо вагу балона із залишком газу. Після цього треба від отриманої ваги відняти вагу балона (порожньої тари) – це і є вага залишку газу в балоні. У такий спосіб можна дізнатися вагу газу, яку потрібно дозаправити, не перевищивши гранично допустимі показники.

Вага газу рекомендована виробником для максимального заповнення моделей Hexagon Ragaco:

  • 12,5 л – пропан 5 кг, бутан 6 кг;
  • 18,2 л – пропан 7,5 кг, бутан 8,5 кг;
  • 24,5 л – пропан 10 кг, бутан 12 кг.

Заправляти необхідно до 80 % від повного об’єму балона

Якщо розглядати заправлення в літрах, що дуже звично для багатьох, то треба враховувати, що заповнювати балон потрібно до 80 % від повного об’єму.

Позначка на композитних балонах про зазначену ємність є номінальною. Наприклад, за номінального об’єму в 12,5 л ефективний робочий об’єм становитиме 10 л. Для балона з номіналом 18,2 л – 14,5 л, із номіналом 24,5 л – 19,5 л.

Рахуємо

Потрібно подивитися, скільки важить порожній балон (тара). Зокрема, якщо вага балона на 12,5 л складає 3,4 кг, то це насамперед потрібно зважити балон. Далі виконуємо розрахунки та дізнаємося результат – різницю між вагою тари та балона із залишками газу. Наприклад, залишок газу в балоні – 1,6 кг. За середньої щільності газу це приблизно 540 г на 1 л. Тобто, 1,6 кг перерахувавши на літри, отримаємо залишок майже 3 л газу. У такому разі треба заправити до 7 л (до 80 % від повного об’єму балона!).

Інакше кажучи, до цього балона можна додати менше 7 л газу.

Цей спосіб розрахунку застосовується до всіх моделей балонів різних об’ємів.